Yeni Trend: Youtube Ekonomistleri » Gezegenden - Gezegenden

Yeni Trend: Youtube Ekonomistleri

Youtube 2005 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde kurulmuş olan bir video paylaşım sitesi. Kurulduktan kısa bir süre sonra Google tarafından satın alınmış ve o tarihten sonra da ünü katlanarak artmıştır. Günümüzde Youtube birçok farklı kişinin birçok farklı alanda videolar paylaştığı bir platform haline gelmiştir. Bu alanlardan bir tanesi de ekonomidir. Ülkemizde ekonomi haberlerine rağbet yüksek olduğundan dolayı deneyimli iktisatçılar Youtube üzerinden kendi podcastlerini yayınlıyorlar. Youtube üzerinden yayın yapan birçok farklı deneyimli ekonomist bulunuyor. Belirli aralıklar ile ekonomi hakkındaki görüşlerini Youtube üzerinden paylaşan bu ekonomistler izleyici sayılarını da gittikçe artırıyor.

Youtube Üzerinden Yayın Yapan Ekonomistler

Youtube üzerinden ekonomi üzerine yayın yapan ekonomistler arasında en bilinenlerinden bir tanesi Atilla Yeşilada olarak öne çıkıyor. 1961 senesinde Bahariye, İstanbul’da doğdu. İstanbul’daki Avusturya Lisesi’nde mezun oldu. 1978 senesinde AFS bursu ile ABD, Wisconsin’de 1 sene liseye devam etti. İktisat ve işletme alanında üniversite diplomasını ABD’nin Illinois Eyaleti’nde aldı.

Son zamanlarda popülerliğini gittikçe artıran Yeşilada, ekonomi hakkındaki çarpıcı yorumları ile dikkatleri çekiyor. Liberal bir ekonomi görüşüne sahip olan Yeşilada, her videoda bunu dile getiriyor ve ekonomideki sorunlara da çözüm arayışında bulunuyor.

Diğer Youtube Ekonomistleri

Atilla Yeşilada gibi deneyimli bir ismin dışında Murat Muratoğlu, Selçuk Geçer, Memduh Bayraktaroğlu, Sabahattin Önkibar gibi birçok farklı ekonomist Youtube üzerinden yayın yaparak ekonomi hakkındaki düşüncelerini belirtmektedir. Bu kişilerin ekonomi görüşleri arasında elbette ki farklılıklar bulunuyor. Ancak buluştukları nokta ekonomide yaşanan sorunları tespit edip bunlara yönelik bir çözüm önerisi geliştirmek ve halkı ekonomi konusunda bilinçlendirmektir. Bu amaçlarını en iyi şekilde yerine getiren birçok Youtube ekonomisti mevcut.

Bütün Youtube ekonomistleri genel olarak çarpıcı başlıklar kullanıyor ve bu sayede daha fazla kişinin dikkatini çekmeyi amaçlıyor. İzleyici ve abone sayıları gittikçe artan bu ekonomistler, ülkedeki insanların ekonomik anlamda bilgisini artırarak onları ekonomi hakkında bilgilendirebilir. Bu şekilde ülke adına oldukça önemli bir görevi yapmaktalar. Kesin ki önümüzdeki günlerde Youtube Ekonomistleri izleyici sayılarını daha da artıracaklar.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara