Yapay Zeka İnsan Beynini Yönetebilir Mi? » Gezegenden - Gezegenden
Yapay Zeka İnsan Beynini Yönetebilir Mi?

Yapay Zeka İnsan Beynini Yönetebilir Mi?

Son zamanların bilinen en büyük teknolojilerinden bir tanesi de yapar zekadır. Yapay zeka teknolojisi 1980’li yıllara kadar dayanmasına karşılık zaman içinde belli amaç değişimlerine uğramıştır. İlk olarak istihdam konusunda yardımcı olunması adına bu konuya önem verilirken diğer taraftan zamanla farklı alanlarda da kendine yer edinmeye başlamıştır. İnsanlara yardım amacı güdülürken teknolojinin gelişmesinden faydalanılmaya da zemin hazırlamıştır. Yapay zeka kullanılan ürünlerin ilk zamanlarda bazı otellerde istihdam şeklinde kullanılmasından sonra hızlı bir şekilde diğer çalışma alanlarına da sıçramasına engel olunamamıştır. Bu konuda birbirine tamamen zıt olacak şekilde iki farkı görüş ayrımından bahsetmek gerekebilir.

Yapay Zekanın Yararı

Yapay zeka konusunda en çok konuşulan noktalardan bir tanesi faydalanılan alanlardır. Görme engeli olan bir insanın yapay zekaya sahip bir köpek ile hayatına daha kolay yön vermesi oldukça etkili bir sonuç iken sayısız faydasından bahsetmek de gerekebilir. Bundan dolayı yapay zekanın insanların yardımına ve bir çok alanda istihdam sorununa çözüm olması konu hakkında olumlu görüşe neden olmuştur. Yine de bir bakıma zıt görüşe sahip olanların akıllarında bulunan soru ise yapay zekanın insan beynini yönetip yönetmeyeceği ile ilgilidir.

Yapay Zeka Tehlikesi

Yapay zeka filmlere bile konu olurken en büyük sorun her zaman insan ve yapay zeka arasındaki sorun olarak görülür. Bir kısım bilim adamı ise istihdam konusunda insanların işsizliğine neden olma sorununu da beraberinde getirdiğini düşünürken ek olarak insan ve robot rekabetine de göz yumulmaması gerektiğini düşünüyor. Yapay zeka teknolojisinin ilerleyen zamanda insan zekası ile birlikte gelişmesinin söz konusu olduğu düşünüldüğünde insanlar tarafından ortaya koyulan robotun insanların hayatlarını tehdit eden bir durum haline gelmesinin de büyük bir olasılık olduğu düşünülüyor. Bunun nedenleri arasında ise insandan kopya edilen özelliklerin teknoloji ile daha da gelişmesidir.

Ne Yapılmalıdır?

İlerleyen teknolojiye engel olmak mümkün olmadığından dolayı yapay zeka teknolojisinin de ilerleyen zaman içinde insan yaşamının bir parçası haline geleceğine kesin bir gözle bakılıyor. Bu nedenle gelişmelere odaklanmak ve irdelemek en doğrusudur.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara