Ufukta Kriz Gözüküyor mu? » Gezegenden - Gezegenden

Ufukta Kriz Gözüküyor mu?

Ülke ekonomisinin hangi durumda olduğu birçok insan tarafından belirsiz kabul ediliyor. Doların yükselmesi, dış ülkelerle olan ilişkilerde yaşanan kritik dalgalanmalar ve bunlar gibi birçok etmen akıllara kriz yaşanıp yaşanmayacağı sorusunu getiriyor. Geçmişe bakıldığında Türkiye’nin atlatmış olduğu birkaç kriz bulunuyor ve bu krizler kimi zaman hafif olmuşken kimileri ülkeyi çıkmaza sürüklemiştir. Birçok finansçı yaptığı araştırmalarda ülkenin son durumundan bahsederken ülkenin bir kriz içerisine girmesinin çok yakın olduğunu hatta şuan ülkenin zaten bir kriz içinde olduğunu belirtiyor. Ülkenin kriz yaşaması için belirli sebeplerin meydana gelmesi gerekiyor ve ülke bu sebepleri sırasıyla yerine getiriyor. İşte bu sebepten dolayı ufukta bir kriz gözüküyor.

Kriz Yaşanmasının Sebepleri Nelerdir?

Kriz yaşanmasının başlıca sebepleri ekonomiyi iyi yönetememektir ve bu da üretimin ve yatırımın yanlış yönde olmasından kaynaklanır. Bununla beraber elbette dış etkenler de ülkenin krize girmesinin sebeplerindendir. Doların artması ülkenin para değerini düşürdüğü için kazanılan paraların miktarı azalıyor ve ülke ekonomisi ters yönde ilerliyor. Tüm bunların olmaması ve kriz yaşanmaması için önlem alınması ve alınan önlemlere ülkece uyulması gerekiyor.

Krizi Önlemenin Yolları Nelerdir?

Bir kriz yaşanmaması için öncelikle ithalatı azaltıp ihracata odaklanmak gerekiyor. Böylelikle borç almak yerine borç verip ülkeyi geleceğe dair garantilemek krizin önüne geçilmesinde önemli rol alacaktır. Bilimin geliştirilmesi ve bu yönde çalışmalar yapılması, tüketimin azaltılıp üretimin arttırılması krizle mücadele etmek için gerekli yolların başında gelir. İstihdamın arttırılması ve iş olanaklarının arttırılması, işsizliğin azaltılması ve çalışan insan sayının artırılması gerekmektedir. Tüm bunlar uygulandığında krizden kurtulmak mümkün olacaktır.

İstihdamı Arttırmak İçin Yapılması Gerekenler

Devletin vereceği hibe destekleri hile istihdam oluşturmak oldukça kolay hale gelecektir. Tarım işçileri için verilen destekler üretimin artmasını olumlu yönde etkileyecek ve böylelikle işsizlik de azalacaktır. İşsizliğin azaltılıp, üretimin arttırılması da ithalatta azalmaya, ihracatta artmaya gidecektir. Bunun yanında kadınlar için iş imkanı oluşturulması da ülke ekonomisi için ciddi destek sağlayacak ve kişilerin çalışma oranını artırarak kriz yaşanmasını önleyecektir. Gerekli önlemleri almak krizi engelleyecek veya ortadan kaldıracaktır.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara