Türkiye’nin Kredi Notu Ne Durumda? » Gezegenden - Gezegenden

Türkiye’nin Kredi Notu Ne Durumda?

Fitch Ratings uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olarak Türkiye’nin kredi notunun eksiye döndüğünü açıklamış durumda. BB olan kredi notu BB – olarak değişti. Bu durumda Türkiye’nin kredi notu negatif oldu. Kredi notunu etkileyen birçok faktör var. Dış borçların ödenmemiş olmaması en önemli faktör. Bunun yanında dış ilişkilerdeki tutumlar da oldukça etkili. Ekonomik dengesizliklerin yaşanmış olması da etkili nedenlerden biri. Türkiye’nin kredi notunun indirilmesini sağlayan başlıca nedenler ise şöyle;

  • Merkez Bankası’yla ilgili yaşanan gelişmeler
  • Ekonominin dengelenmesi için beklenen büyümenin gecikmiş olması
  • Enflasyonun düşürülememesi
  • Türkiye’nin dış ilişkilerdeki tutumu

 Ülkelerin Kredi Notunu Neler Etkiliyor?

Bir ülkenin kredi notunu güvenilirlik büyük ölçüde etkiliyor. Ekonomiyle ilgili güven vermeyen ülkelerin kredi notu düşük oluyor. Karumsal bağımsızlık, ülkede yaşanan toplumsal olaylar, hukuksal durumlar, enflasyon gibi birçok şey kredi notunu etkiliyor. En önemlisi de bir ülkenin ekonomik açıdan güçlü olacağına dair sinyaller vermesi. Eğer bu tür gelişmeler yaşanmıyor aksine ekonomide olumsuz durumlar yaşanıyorsa kredi notu da düşüyor. Bunu şöyle de düşünebilirsiniz. Bizler bankalardan kredi çekmek istediğimizde bizim kredi notumuza bakılır. Bu kredi notu da bizim daha önceki finansal hareketlerimize bağlı olarak belirlenir. Yani borçlarımızı ödeyip ödemediğimiz, bankayla ne kadar çalıştığımız gibi durumlar kredi notunu belirler. Aynı şeyler ülkeler için de geçerlidir.

Türkiye’nin Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi notunun yükselmesi için ülkeye güven duyulması gerekir. Sarsılan güvenin yeniden sağlamlaştırılması önemlidir. Ülkede yaşanacak ekonomik gelişmeler kredi notunu etkiler. Bu ülke borçlarını ödeyebilir denebilmesi için verilerin bu açıdan iyi olması gereklidir. Ekonomik denge için ülke koşullarının oluşturulması da lazım. Yapısal reformların yapılması verilen sözlerin tutulması şart. Türkiye’nin kredi notunun yükselmesi için dışa bağımlı ekonomisini düzeltmek için girişimlerde bulunması gerekiyor. Yani dış ilişkilerini ve ülke içi kamusal yapılanmaları düzeltmeli. Türk lirasının yeniden değer kazanması için ekonomik politikalar değiştirilmeli. Kredi derecelendirme kurulunun Türkiye verilerine güvenmesi önemli.  Ülke ekonomisinde ve ülke genelinde güven vermeyen durumlar yaşandıkça kredi notunun düzelmesi de maalesef pek mümkün değil.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara