Telegram ve Whatsapp, Hangisi En İyi ? » Gezegenden - Gezegenden
whatsapp-telegram

Telegram ve Whatsapp, Hangisi En İyi ?

İnternet çağının getirisi olarak birçok insan bugün farklı sosyal medya türlerini kullanmaya başladı. Bu sosyal medya hesaplarından en çok tercih edilenler ise çoklu mesajlaşmaya yarayan Whatsapp ve Telegram’dır.

Telegram Nedir?

Telegram her geçen gün kullanıcı sayısının arttığı ücretsiz olarak indirilen birçoklu yazışma programıdır. Telegram anlık sesli mesajlaşmaya yarar. Aynı zamanda çoklu mesajlaşma özelliği de vardır. Telegram kullanıcılarına gizli sohbet imkanı sunar. Mesajların belirtilen süre içerisinde otomatik silinme özelliği vardır.

Bunun yanı sıra Telegram uygulamasında ekran görüntüsü aldığınız zaman karşıdaki kişiye bildirim gönderilmektedir. Ayrıca Telegram uygulamasında son görülme özelliği kapatılabilir. Telegram uygulamasına telefon numarası ya da kullanıcı adıyla görüşme yapılabilir.

Whatsapp Nedir?

Whatsapp, uzun zamandır insanların en çok indirdiği ve tercih ettiği sesli ve görüntülü mesajlaşma programıdır. Whatsapp bireysel mesajlaşmanın yanı sıra toplu, grup mesajlaşma imkanı da sunmaktadır.

Telegram Ve Whatsappın Ortak Özellikleri

  1. Her iki uygulama da ücretsiz bir şekilde indirilebilir.
  2. Her iki uygulama da sesli ve görüntülü mesajlaşma özelliği vardır.
  3. Her iki uygulama da bireysel ve çoklu mesajlaşma imkanı bulunmaktadır.
  4. Her iki uygulama da son görülme özelliği kapatılabilir.
  5. Her iki uygulama da uçtan uca şifreleme özelliği bulunmaktadır. Bu özellik sayesinde programlar dahi sizin mesajlarınızı göremez.

Telegram ve Whatsapp’ın Farkları

1. Telegram uygulamasını kullanırken bir sim kartına ihtiyacınız yoktur. Kullanıcı adıyla da görüşme yapabilirsiniz.

2. Whatsapp uygulaması sadece bir cihazda kullanılabilirken, Telegram uygulaması bulut tabanlı olması sayesinde birden fazla cihazda kullanılabilir.

3. Telegram uygulamasında Whatsapp’ta bulunan görüntülü görüşme özelliği yoktur. Bu konuda Whatsapp daha ön plandadır.

4. Whatsapp uygulamasında e-postaya aktarım varken, Telegram uygulamasında bu özellik yoktur.

5. Telegram uygulaması da Whatsapp’a göre daha fazla dil seçeneği mevcuttur.

6. Telegram uygulamasında kişiyi bulmak için GPRS özelliği bulunurken, Whatsapp uygulamasında bu özellik bulunmamaktadır.

7. Telegram uygulamasında ekran görüntüsü aldığınız zaman karşıdaki kişiye bildirim gönderilirken, Whatsapp uygulamasında bu özellik yoktur.

İnsanların hayatına büyük kolaylıklar sağlayan Telegram, Whatsapp kıyaslaması yaparak birçok kullanıcı kendisi için gerekli olan yazışma programını ücretsiz bir şekilde indirmektedir. Bu uygulamalardan birini tercih edecek kişi kullanım alanına ve özelliklerine göre karar verir.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara