T-Rex'in Kafatasındaki Delikler? » Gezegenden - Gezegenden

T-Rex’in Kafatasındaki Delikler?

T-Rex, günümüzde en çok bilinen ve bir zamanlar yaşamış en vahşi etobur dinozor türlerinden biridir. Gelişmiş çene yapısı ve dev dişleriyle bilinen bu türün kafasında bulunan iki delik ise yakın zamana kadar gizemini koruyan bir sırdı.

Kafa İçinde Klima Sistemi

Önceleri bu iki delik hakkındaki yürütülen varsayımlar, bunların güçlü çene kaslarını daha etkin kullanmaya yaradığı noktasında toplanıyordu ve yaygın kabul bu yöndeydi. Ancak Oiho, Florida ve Missouri Üniversitelerince ortak yürütülen son çalışmalarda sanılanın aksine bazı sonuçlara ulaşıldı.

Timsah ve diğer soğukkanlı hayvanlar üzerinde yürütülen incelemeler ile de doğrulandığı şekliyle, T-rex’in kafasındaki iki deliğin, kafatası içinde bulunan sıcaklığı ve ısı dağılımını dengeleyen bir sisteme sahip olduğu tespit edildi. Bu deliklerdeki kan damarları yoluyla bu ısı dengelemenin meydana getirildiği yönünde bulgular tespit edildi.

Soğukkanlı Canlı, Timsahlar

Yukarıda açıklanan ısı dengeleme sistemini benzer yönde kullanan bir hayvan ise günümüzde de yaşayan, soğukkanlı canlılar timsahlardır.

Araştırma ekibi timsahlar üzerinde yaptığı incelemelerde şu şekilde tespitlere ulaştılar;

  • Bulundukları ortama göre vücut ısıları değişen, soğukkanlı timsahlarda sıcak ve soğuk ortamda gözlemler termal kameralar yoluyla yapıldı.
  • Soğuk ortama giren timsahların, vücut ısılarını arttırmaya çalıştıkları esnada kafataslarındaki deliklerde sıcaklığın arttığı termal kameralar ile tespit edildi.
  • Aksine sıcaklık yükseldiğinde ise bu kez timsahların kafataslarındaki delikleri devre dışı bırakarak ısıyı dengeledikleri tespiti yapıldı. Bu husus termal kamera görüntülerinde deliklerin kararması ile anlaşıldı.

Bu araştırma ile soğukkanlı canlılar sınıfından olan timsahların bir manada ısıyı dengelemeye yarar bir termostat sistemine sahip oldukları ve kullandıkları ortaya çıkarken, T-rex’ler yönünden de aydınlatıcı oldu.

T-Rex Soğukkanlı mı?

Birçok dinozor türü ile birlikte T-rex’in de soğukkanlı olup olmadığı hususu halen daha tespit edilebilmiş bir konu değil. Bilim insanları arasında tartışma yaratan bu konuda süren araştırmalar sonucunda ulaşılabilecek netice ile T-rex’in sistemi de daha net anlaşılabilecek. Ancak yukarıda yapılan araştırmalar ile T-rex’in, günümüzde yaşayan soğukkanlı canlıların kullandığı ısı dengelemeye yarayan sistemi, kafasındaki delikler vasıtasıyla kullandığı anlaşılmış durumda.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara