Plasebo Etkisi Nedir? » Gezegenden - Gezegenden

Plasebo Etkisi Nedir?

Son çalışmalar, plasebo kullanımının psikolojik etkilerin ötesine geçtiğini ve beyindeki bazı nörokimyasal mekanizmaları tetiklediğini göstermiştir. Enjeksiyonu gidermek için özellikle etkili olan iki mekanizma vardır: endojen opioid sistemi ve endokannabinoid sistemi. İnsanlarda bulunan doğal ödül mekanizmaları, dopaminin salınmasına neden olur. Aynı ödül mekanizmaları plasebo tarafından tetiklenir. Tedavisi ile daha iyi olması beklenen bir hasta için bu beklenti dopaminde bir artışa neden olur ve dopaminde bir artış, hastanın daha iyi hissetmesini sağlar, ağrıyı azaltır ve şikayetlerini azaltır.

Eğitim

Eğitim ve özellikle şartlı eğitim, plasebo etkilerinin başlangıcı için de önemlidir. Bir hastayı plaseboya ilk yerleştirdiğinizde, bu hastada gözlenen plasebo etkisi çok güçlü değildir. Ancak, hastaya önce etkili bir tedavi uygular ve ardından hasta bildirmeden önce onu plasebo ile değiştirirseniz, plasebo etkisinin çok daha yüksek olduğunu fark edeceksiniz.

Plasebo Hedefi Nedir?

Plasebo hedefi, yüksek moral ve iyileşme kararlılığı kazanmak için fiziksel veya zihinsel olarak kendini iyi hissetmeyen hastalar içindir. Fiziksel olarak iyileşme yeteneğine sahip olmasa da, hastanın çalışma motivasyonuna bağlıdır.

Plasebo Neden Önemlidir?

Plasebo, tıbbı bir çözüm bulamadığı zaman, tıbbi sağkalımı kötü olan ve kanser gibi hastalıkları tedavi eden hastalarda etkilidir. Hastalığın zihinsel gücünü tedavi etmek özellikle zor ve zordur, yüksek ahlaki bir durumun sağlanması açısından gerekli bir ilaç türüdür.

Hepsi Beyinde Mi?

Depresyon ile mücadele eden insanlar tarafından antidepresanların sık kullanımı, gündemde bir kez daha “plasebo tedavisi” sorununu gündeme getirdi. Araştırmalar, ilaç kullandıklarında hastalığın semptomlarının azaldığını düşünenlerin, ilaç kullandıklarından daha iyi olduklarına inananlardan daha fazla olduğunu göstermektedir.

Plasebo somut psikolojik etkilere sahiptir. Bir kişiye uyarıcı verildiği söylendiğinde, nabız oranındaki artış, kan basıncındaki artış ve reaksiyon süresindeki artış gibi etkileri vardır. Bir kişi uyku ilacı aldığında, bunun tersi psikolojik sonuçlara neden olur.

Plasebo’nun ağrıyı nasıl azalttığı ve diğer semptomlara neden olduğu hala bilinmemekle birlikte, nörologlar bazı önemli ipuçları bulmuşlardır. Sinirbilimciler, plasebonun beyindeki bazı kimyasalları salgıladığını ve gerçek ilacı taklit ederek beyin aktivitesini değiştirdiğini keşfetmişlerdir.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara