Ölümden Sonra Bedenimize Ne Olur? » Gezegenden - Gezegenden
Ölümden Sonra Bedenimize Ne Olur

Ölümden Sonra Bedenimize Ne Olur?

Ölüm çok acıdır, ama hayatın bir gerçeğidir. Öldükten sonra tüm vücut faaliyetleri ve sistemler durmaktadır. Öldükten sonra bedenimizde çeşitli değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişiklikler biraz ürkütücüdür fakat gerçekleşen olaylardır.

Ölümden Sonra Vücudumuzda Neler Oluyor?

Vücut artık tüm faaliyetlerini yitirdiğinde, Organizmada, sistemlerde, vücut ısısında ve organlarda çeşitli değişiklikler meydana gelmektedir.

Bu değişiklikler şunlardır;

  • Vücudun tamamen iskelete dönüşmesi
  • Vücut yapısı sertleşmesi
  • Vücut ısısının düşmesi
  • Tırnak ve saç uzaması durması
  • Vücudun şişmesi
  • Vücudun çürümesi gibi durumlardır.

Ölümden sonra bu gibi olaylar meydana gelmektedir. Çoğu kişiyi ürkütse ve rahatsız etse de bunlar, öldükten sonra gerçekleşen olaylardır.

Vücudun Tamamen İskelete Dönüşmesi

Öldükten yaklaşık 30 dakika sonra vücutta refleks kalmıyor. Kaslar gevşediği için ağız ve göz kapakları açık kalmaktadır. Boşaltım sistemi de tamamen gevşer, idrar ve sperm akıntıları oluşur. Bedenin tamamen iskelet halini alması ortalama 4 yıl sürmektedir.

Vücut Yapısı Sertleşmesi

Öldükten sonra ortalama 10 saat içinde vücut tamamen katı kesiliyor. Eğer, heyecanlı bir şekilde ölüm gerçekleştiyse, vücut da aynı anda katılaşma işlemine başlamaktadır.

Vücut Isısının Düşmesi

Vücut ısısı günde yaklaşık 24 derece kadar soğumaktadır. Ölüm anından sonra beden, her saat yaklaşık 1 derece kadar soğumaktadır.

Tırnak ve Saç Uzaması Durması

Bazı insanlar öldükten sonra tırnak ve saçların uzamaya devam ettiğini sanmaktadır, fakat bu yanlıştır. Deri çekildiğinden dolayı tırnaklar ortaya çıkar veya saçlar daha fazla görünür.

Vücudun Şişmesi

Mide ve bağırsaklar ilk çürüyen yerlerdir. Bu bölgelerde bulunan bakteriler yoğun çalıştıklarından dolayı bir gaz ortaya çıkar ve bu karın bölgesinin şişmesine sebep olur. Yanarak ölüm gerçekleştiyse de, vücutta birikmiş olan sülfürden dolayı deri siyah renge dönüşmektedir.

Vücudun Çürümesi

Ölümden 24 saat sonra vücut çürümeye başlamaktadır. Mide, bağırsaklar, göz ve beyin ilk çürüyen organlardır. En geç çürüyenler ise, kalp, mesane, böbrek ve rahimdir. Vücut şişman ise çok çabuk çürür. Fakat bebek cesedi veya tuzlu suda boğulan bir vücut ise daha geç çürümektedir.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara