Kafeinin Psikolojik Ve Fizyolojik Etkileri » Gezegenden - Gezegenden

Kafeinin Psikolojik Ve Fizyolojik Etkileri

Kafeinin Psikolojik Etkileri

Kafein, sakinleşmemize yardımcı olan GABA reseptörlerinin etkilerini azaltır. Çalışmaya göre, düşük GABA seviyeleri kaygı ve panik ataklara neden olabilir. Öğleden sonra ve akşam kullanılan kafein, uykunun doğasını olumsuz yönde etkileyebilir.

Kafein Ve Anksiyete İkilisi

Bir anksiyete bozukluğunuz varsa ve kahve gibi daha fazla kafeinli içecek tüketirseniz, vücudunuz sakinleşmek için yeterli kimyasal üretemediğinden anksiyete ataklarının üstesinden gelmek zor olabilir. Özellikle sabahları, gün boyunca vücudunuzun ihtiyaç duyduğu temel besinleri tüketmeden, kahve ile içmeniz, kortizol ve diğer stres hormonlarının seviyesini yükseltir ve daha stresli hissetmenizi sağlar. Birkaç saat sonra, kafeinin etkisi ortadan kalktığında, kendinizi daha yorgun hissedersiniz ve karbonhidratları düşük ve şekeri yüksek olan bir fincan kahve kaçınılmaz olarak endişe verici ve panik ataklarımızı kaçınılmaz hale getirir.

Kahvenin Psikolojik Etkileri

Kafeinin yarı ömrü yaklaşık 5-8 saattir. Tüketimden 10 saat sonra, sistemimiz hala çeyrekten fazla kafein içermektedir. Gün boyunca çok fazla kahve tüketirsek, uyku sırasında vücudumuzda belirli miktarda kafein vardır ve uykusuz bir gece geçirebiliriz.

Kafein, Enerjinizi Gerçekten Arttırmaz

Beyninizdeki nöronlar, uyanık olduğunuzda çok yüksek hızlarda çalışır. Bu nöronların incelenmesi sırasında, bir yan ürün olan adenosin üretilir. Bununla birlikte, adenosin gereksiz bir madde değildir ve sürekli kontrol eder. Normal şartlar altında beynimizdeki ve omurilikteki adenosin miktarı belli bir seviyenin üzerine çıktığında uyarır. Vücudumuzda birkaç farklı adenosin reseptörü olmasına rağmen, aralarında kafeinin en çok etkileşime girdiği adenosin A1 reseptörü bulunur.

Sonuç olarak, reseptörlerin inhibisyonu nedeniyle, beynimizin, dopamin ve glutamatın doğal uyarıcıları, fonksiyonlarını daha serbest bir şekilde yerine getirebilir ve daha enerjik, dikkatli ve enerjik hissediyoruz.

Kafeinin Beyniniz Üzerindeki Etkisi

Kafein tükettiğinizde, beyine girmeden önce mideniz tarafından hızla emilir. Beyne ulaştığında, beyin hücreleri üzerinde doğrudan uyarıcı bir etkiye sahiptir. Kafeinin kimyasal yapısı, merkezi sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı etkisi olan bir molekül olan “adenosin”e benzer.

Böylece kafein, beyindeki adenosin reseptörlerine bağlanır ve bunları bloke eder ve adenosinin yorgunluğa neden olan reseptörlere bağlanmasını önler ve uyarır. Bazılarını dopamin gibi daha etkili hale getirir. Bu, uyanıklığı arttırır ve yorgunluk hissini azaltır.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara