Gerçek Hayattan Filmlerin Kültürümüze Etkisi » Gezegenden - Gezegenden
Gerçek hayattan alıntı filmlerin hayatımıza etkisi

Gerçek Hayattan Filmlerin Kültürümüze Etkisi

Toplumların temel dinamikleri olarak görülen hiç şüphesiz ki insan yığınlarıdır. Toplumun değişim ve gelişimde, medeniyet, bilim ve teknoloji ilerleyişinde onu oluşturan kitlenin gelişimi etkili ve önemlidir. Ana unsur olan insanın kişisel gelişimi mutlak olarak yaşadığı coğrafyanın değişimine ve gelişimine katkıda bulunur. Fakat en önemli olan ise kişinin kendisine yaptığı yatırım vasıtasıyla ilerlemeyi sağlamasıdır. Bu husus genel bir tabir olarak kültür sahibi kişi olmak amacıyla insanın gelişimidir. Peki, insanın birikimli ve donanımlı olması hangi faktörlere bağlıdır sorusu aklımıza geldiği vakit vereceğimiz cevaplar tatmin edici olmalıdır. İlk akla gelen kişinin ilgi duyduğu alanlar üzerine bolca okuma yapması olacaktır. Tabii olarak sadece okuma yapmak birikimli biri olmak için yeterli olmayacaktır.

Farklı Yöntemler

İşte tam olarak bu noktada kişinin yaradılıştan gelen özellikleri ön plana çıkmaktadır. Her insan farklı bir zeka yapısı ile var olmuştur. Kimisinin görsel zekası kuvvetli iken kimisi edebi alanlarda kuvvetini göstermektedir. Kişi hayatının her alanında olduğu gibi donanımlı biri olmak istediği vakit dahi kendisine uygun olan yöntemleri seçmelidir. Evvela kendi yeteneklerinin farkına varmalı ardından da yeteneklerinin üzerine bir yaşam inşa ederken ilmi açıdan gelişimini sağlamalıdır. Farklı yaratılan ademoğlu içerisinde kendini geliştirmek için elbette yalnızca okuma zorunluluğu yoktur. Kimisi için bu kazanımlar dinleme yolu ile gelirken kimisi için izleme yolu ile gelebilmektedir.

Görsel Etki

Farklı yöntemlerle gelişip öğrenebilen ve bu öğrendiklerini tecrübe haline getirebilenler için her alandaki her hangi bir aktivite gelişime katkıda bulunacaktır. Öyle ki hiç ummadığınız anlarda sinemada dahi hayata dair şeyler bulabilirsiniz. Bu durum gerçek hayattan filmlerin yaşamımıza etki etmesi olarak nitelendirilebilir. Gerçekçi bakış açısı ile tasarlanmış herhangi bir film kişiyi yaşadığı dünyayı, toplumu ve kendisini sorgulatacak bir biçimde düşünme evresine sokabilir.

Kişinin algısını, insanlara bakışını ve yaşam tarzını bile etkileyebilir. Esas itibariyle kültürlü kişi olmak tek başına okumak, dinlemek veya izlemek ile açıklanabilecek bir kavram değildir. Önemli olan bu ögelerden edindiğimiz tecrübeleri yaşayıp uygulayabilmektir. Bu konuda gerçek hayattan esinlenen ve izleyiciye bunun etkisini verebilen filmler kişinin edineceği tecrübe ve düşünsel anlamdaki derinliğini arttırmasına sebep olacaktır.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara