Dikkat Toplama Teknikleri » Gezegenden - Gezegenden

Dikkat Toplama Teknikleri

Bir öğrencinin ders çalışırken, ders dinlerken, sınavları çözerken veya sınavları geçerken dikkatle problem yaşaması için dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğundan (DEHB) muzdarip olması gerekmez. Böyle bir sorun olmamasına rağmen, öğrencilerin dikkatlerini odaklamaları zor olabilir.

Öğrencilerin dikkatlerinin dağılmasının nedenleri arasında, öğrenci olup olmadıklarına bakılmaksızın, insanların biyolojik yapısı, av sırasında her harekete ve sese yönlendirilebilecek bir özelliğe sahiptir ve bu biyolojik yapı bugün devam etmektedir, ancak belli sayıda belirli teşviklere dikkat etmek yerine. Yüzlerce farklı faktörle yüzleşme taahhüdünün olduğuna inanılıyor.

Bu nedenle, çalışma ortamını ve dikkat sorunları olan öğrencilerin çalışma planlarını yapılandırırken dikkat dağılmaları nedeniyle dikkat dağıtıcı şeyleri ortadan kaldırmak gerekir. Karmaşık bir müfredat ve karmaşık bir çalışma odasında öğrencilerden yeterince ilgi ve konsantrasyon beklememeliyiz.

Dikkat Toplama Yöntemleri

  • Çalışmak için önce gerekli kararları vermelisiniz.
  • Hangi ders daha önce çalışılacak, hangi yöntemler kullanılacak gibi planlar önceden yapılmalıdır. Soruların cevaplarını bulduğunuz anda çalışmaya başlayın.
  • İşe gitmeden önce hem beden hem de zihin açısından dinlenin.
  • Hedefinizi belirleyin. Amaçsız bir çalışma olmadan çalışırken bir hedefiniz varsa, derslerinizi daha iyi öğrenebilir ve dikkatinizi daha kolay odaklayabilirsiniz.
  • Çalışma ortamınızı düzenleyin. Sessiz bir odada, müzik dinlemeden de masanıza odaklanabilirsiniz.
  • Çalışmalarınız planlı ve sistematik olsun.
  • İşyerinizde amacınızı belirleyin. Gerçekçi hedefler koyar ve onlara ulaşırsak, bu küçük başarılar dikkat çekmeye yardımcı olacaktır.
  • Kendinize güvenin. Kendinize inanmak, bunu yapacağınıza inandığınız anlamına gelir. Bir güven duygusu ayrıca güçlü bir irade ve kararlılık gerektirir ve bu kararlılık çalışmak istemeseniz bile sizi çalışmaya zorlar.

Pozitif Stres Dikkat Arttırır

Dopamin ve dopaminden sentezlenen Norepinefrin, dikkat, konsantrasyon ve motivasyon ve uyanıklık gibi etkilerini artırır. Günümüzde stres altında öne çıkan norepinefrinin etkisi, bilimsel topluluktaki öğrenciler tarafından algılanmaktadır. Bu nedenle, belirli bir stres seviyesi, dersleri ve sınavları geçmek için önemli bir unsurdur. Öğrenci, küçük miktarlarda başarılı olamayacağından korkmalı ve dikkatinin artması için norepinefrin tahsis edilmelidir. Norepinefrin ayrıca öğrencilere soru sormalarını sağlayan ekstra bir özellik sunar.

Depresyon Ve Aşırı Kaygı

Özellikle dersin başarısına ve genel sınavlardaki başarının beklentilerine, sinirlilik, endişe, öfke uyumları, aşırı hareketlilik ve ihmal sorunları, öğrenciler arasında kaygı ve depresyondan kaynaklanmaktadır. Bu gibi durumlarda, çocuklar çoğu zaman gerçekçi olmayan korkulara sahiptir, popüler olmadıklarını ve dışlandıklarını düşünürler.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara