Didyma Apollon Tapınağı » Gezegenden - Gezegenden

Didyma Apollon Tapınağı

Antik Çağın en önemli tarihi yapılarından biri olan Didyma Apollon Tapınağı Aydın’ın Didim ilçesinde yer almaktadır.Binlerce yıldır ayakta duran Didyma merkezi yerleşiminin düzlük olmasının yanı sıra çukur bir alanda inşa edilmiştir.

Didyma Apollon Tapınağı’nın Hikayesi ve Tarihi

Artemis’in ikiz kardeşi olan Apollon rivayete göre Yunan mitolojisinde güneşin, müziğin, ateşin ve sanatın tanrısıdır. Apollon Yunan mitolojisine göre bir kahindir. Yunan kültüründen farklı olarak Didyma bölgesinde Apollon’un çobanların ve sürülerin koruyucusu olduğuna inanılmıştır. Antik zamanda anlatılan bir hikayeye göre Apollon çobanlık yapan Bronkhos’a rastlar. Ona kehantin bütün sırlarını öğretir. Bronkhos öğreindiği bu tanrısal sırları insanlarla paylaşmak ister. Bronkhos’un bu nedenle su kaynağı olan ve defne ağaçlarının olduğu bir ormana Apollon adına bu tapınağı inşa ettiği düşünülümektedir. Bu tapınak uzun zaman Bronkhos’un soyundan gelen Brankhidler tarafından yönetilmiştir. Daha sonra M.Ö. 494 yılında tapınak Pers saldırılarına maruz kalmıştır. İyonya kentlerinde çıkan isyanları bastırmak amacıyla düzenlenen bu saldırılardan sonra tapınağın önemli yapıları Pers’e götürülmüştür. Birkaç yüzyıl sonra Büyük İskender bu tapınağın da bulunduğu kenti almış ve tapınağın yönetimini Miletos kentine bırakmıştır. Bu davranışından dolayı halk ona Zeus’un oğlu ismini vermişlerdir. Tapınağın bugünkü halini almasında Büyük İskender’in çok büyük katkısı olmuştur.

Tapınağın Bugünkü Hali ve İçerisinde Bulunan Yapılar

Didyma Apollon Tapınağı 110 metre uzunluğunda ve 50 metre genişliğindedir. Tapınağın dört yanında bulunan basamaklar ile üstünde bulunan platforma ulaşılabilmektedir. Tapınağın kutsal avlusu yaklaşık 17 metre yüksekliğindedir ve burada ibadet edildiği düşünülmektedir. Tapınağın mimarları Miletoslu Daphnis ve Paionios’tur. Paionios aynı zamanda Efes’te bulunan Artemis Tapınağı’nın da mimarıdır. Eskiden çift sıra sütünlarla çevrili tapınağın ortasında Sella kutsal alanı vardı ve bu alana sadece rahipler girebiliyordu. Bu alan 53 metre uzunluğunda ve 21 metre genişliğindeydi. Ayrıca dünyanın en büyük mimari parçası olarak kabul edilen 70 ton ağırlığındaki mermer blok bu alana giden kapıların arasında bulunmaktadır. Tapınağın birçok yapısında Didim’in sembollerinden biir olan Yunan mitolojisine ait Medusa canavarının kabartmalarını görmek mümkündür. Kendisine bakanları taşa çevirme yeteneğine sahip olduğuna inanılan bu mitolojik yaratık antik zamanlarda önemli yer ve kutsal alanlarda sıklıkla motif olarak kullanılmıştır.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara