Çağının Ötesinde Bir Dahi Leonardo Da Vinci » Gezegenden - Gezegenden

Çağının Ötesinde Bir Dahi Leonardo Da Vinci

Leonardo Da Vinci en çok Mona Lisa eseriyle tanınıyor. Ancak bin yılın dâhisi olarak bilinen bu tarihi kişinin dünyayı değiştiren icatları da var. Sanatçılığı ve yüksek mühendislik çalışmaları ile dünya tarihine damgasını vurmuş olan Da Vinci’nin hayal gücü bu günün bile ötesindeymiş. İşte Leonardo Da Vinci’nin dünyaya yön veren icatları:

Bilya

Küçük bir icat gibi görünse de bilyalar bu günün teknolojisinin temel taşlarından. Bir çarkın istenilen standartlarda dönmesini sağlayan bilyalar kademeli ayarlamalar yapmayı da sağlıyor. Bu gün birçok mekanik sistemde bilyalar kullanılıyor.

Paraşüt

Uçmakla ilgili her zaman düşünceleri olan Leonardo Da Vinci paraşüt yöntemini ilk bulan kişidir. Yere en iyi şekilde nasıl inilebileceği üzerine çalışmalar yapan Da Vinci bu günde kullanılan paraşüt sisteminin yaratıcısı.

Ornithoper

Da Vinci havacılık alanın da öncüsü olarak biliniyor. Hava akımlarını kuşların kullandığı gibi kullanmayı sağlayan modeller geliştiren Da Vinci Ornithoper modeli ile havada hareket edebilen ilk mekanizmayı icat etmiştir.

Makineli Tüfek

Sanatçı ruhlu bir dahi olmasına rağmen Da Vinci savaş alanında da birçok icat ortaya koymuştur. Makineli tüfek zamanın koşullarını değiştirecek bir icattı. Bu gün kullanılan makineli tüfekler de temelde Da Vinci’nin modelinden tasarlanmıştır.

Dalış Kıyafeti

Yeryüzü, gökyüzü ve denizaltı gibi çok geniş alanlarda çalışmalar yapan Da Vinci dalış kıyafetini de icat eden kişidir. Hortumla temiz hava almayı sağlayan sistem bu gün de aynı şekilde dalış kıyafetlerinde kullanılmaktadır.

Tank

Gelmiş geçmişten etkili, en başarılı savaş makinesi olan tankın mucidi de Da Vinci’dir Da Vinci tank tasarımını şifreli yapmıştı. Yani ondan başkasının tank yapması mümkün değildi. Savaş çıkmasın diye bu tür bir önlem almıştı. Ancak ne yazık ki günümüzde tanklar savaş alanlarında bolca kullanılıyor.

İnsansız Araç

İnsansız araç tasarımının günümüz teknolojisine ait olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. İlk insansız araç Da Vinci’nin icadıdır. Dev bir saat mekanizmasına benzeyen mekanizma aracın istenilen yöne sürücü olmadan gitmesini sağlıyordu. Hareket etmesi için gerekli enerjiyi mekanizma kendisi üretiyordu.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara