Beyin İle Zihin Aynı Şeyler Mi? » Gezegenden » Sağlık & Yaşam - Gezegenden

Beyin İle Zihin Aynı Şeyler Mi?

Beyin İle Zihin Aynı Şeyler Mi?

Beyin ve zihin arasındaki fark birçok insanın aklını karıştırır. İkisinin aynı olduğu üzerine yapılan araştırmalarda var ayrı olduğu üzerine de yapılmış araştırmalar var. Ancak zihin ile beyin arasında belli farklar vardır. Bunu anlamanın ilk yolu ise beyin ve zihnin tanımlarını bilmektir.

Beyin Nedir?

Kafatasının içinde bulunan, iki yarım küre biçiminde, beyin zarı ile örtülü ve sinir kütlesinden oluşan organa beyin denir. Beyinde duyu ve bilinç merkezleri bulunur. Beyin girintili çıkıntılı, jöle kıvamında yapısı olan ve yaklaşık 1,5 kg ağırlığında bir organ. Beyin vücudumuzu yönetir, uyaranlara tepki göstermemizi sağlar ve yaşamsal faaliyetlerimizi gerçekleştirebilmemizi sağlar. Beyin insan ömrü boyunca gelişimini sürdüren bir organdır.

Zihin Nedir?

İnsanı insan yapan, ona insani özellikleri veren zihindir. Zihin insana kavrayış, öğrenme, düşünme, hayal etme ve öğrendiklerini saklama gücü verir. Zihin bilinç ile ortak çalışır. Eskiden zihin tanrısal ve ölümsüz olan ruh sayılıyordu. Ancak modern dünya zihni bir bilinç ve düşünce hali olarak kabul ediyor. Problem çözme, iletişim kurma, hayal etme, öğrenme, mantık, bellek zihnin özelliklerindendir.

Beyin ile Zihin Aynı mı?

Beyin ile zihin aynı şeyler mi sorusu yıllar boyunca nörobilimcilerin aklını kurcalamıştır. Kimilerine göre zihin beyin tarafından gerçekleştirilen bir düşünme işlemi, kimisine göre ise zihin beyinden ayrı. Beyin ve zihin arasında farklar var ancak beyin ve zihin bir insanın yaşam süresi boyunca ortak çalışır ve zihin beyinden ayrı düşünülemez. Zihin daha çok soyut işler ile ilgilenir, düşünmek gibi. Ancak bu görevleri yerine getirirken beyinden yardım alır. Örneğin zihin tarafından yerine getirilen yüz ve kelime tanıma görevleri beynin bu konuda uzman bölgeleri tarafından desteklenmektedir. Aynı şekilde sesleri algılayıp tanıyabilme yeteneğimizde beynin bu konuda uzman bölgeleri tarafından desteklenir.

Zihin beyin yolu ile kendini algılatır. Ayrıca zihin beyni değiştirebilme gücüne de sahiptir. Yaşadığımız çevre, dinimiz, okuduğumuz ve izlediğimiz şeyler, ideolojilerimiz zihnimizi etkiler ve değiştirir. Zihni etkileyen şeyler beyni de etkiler.

Beyin ve zihin arasındaki farkı ise en çok psikiyatri alanında görüyoruz. Örneğin beyin bazlı bozukluklar için kullanılan ilaç tedavisi, zihinsel ve psikolojik bazlı bozukluklarda aynı etkiyi sağlamamaktadır. Beyin ve zihin insanın en karmaşık yapılarıdır. Halen üzerine araştırmalar yapılmaktadır.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara